JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Njihuni me Besnik Halilin, oligarkun më të pasur të Shëndetësisë! Vazhdon e fryhet nga Buxheti i Shtetit
Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 07/07/2021 19:50

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Pa frikë mund të thuhet se Nik Halili është oligarku më i pasur i Shëndetësisë. Kjo për faktin sepse ai me kompaninë e tij GTS ka përthithur në mënyrë të monopolizuar të gjithë tenderat me objekt oksigjenin e lëngshëm nga të gjitha institucionet shtetërorë nën varësinë e Ministrisë së Shëndetësisë, që nga koha e pandemisë e në vazhdim. Në këtë artikull do të trajtohet rasti i marrjes nga Buxheti i Shtetit të 77 Milion Lekëve brenda një jave në shkelje me ligjin.

Ai u bë i njohur për publikun pas publikimeve të përgjimeve të Ndranghettas dhe që atëherë si për fat në vend të shkonte pas hekurave, u bë oligarku më i pasur i Shëndetësisë me një vlerë procedurash të prokurimeve publike 24 Miliard Lekë pa TVSH vetëm me kompaninë e tij GTS, por që thuhet se nuk është e vetmja pasi me qëllimin për të hequr idenë e monopolizimit, MESSER Albagaz është një prej përfitueseve të tenderave të njëjtë, që nga burime për JOQ deklarojnë se është po ashtu në zotërim të Halilit.

Rezulton se brenda një jave, Halilit i janë dhënë dy tendera në shkelje, të shënuar me REDFLAGS për “Mungesë Konkurrence”, për faktin sepse i ka përfituar në shkelje me ligjin duke garuar me veten me asnjë konkurrent tjetër në garë. Tenderi i parë me vlerë pothuajse sa vlera e Fondi Limit 35 Milion, i është dhënë nga Spitali Universitar Obstetrik-Gjinekologjik "Koco Gliozheni" Tiranë më 21 Qershor, ndërsa pas 7 ditësh, më datë 28 i është dhënë një tender me 100% të Fondit Limit nga Drejtoria e Spitalit Rajonal Gjirokastër me vlerë 51 Milion Lekë.

Nëse SPAK kërkon material për të hetuar, Besnik Halili është rasti i parë konkret, megjithëse punë ka, por s’ka profesionistë.


© 2021 JOQ ALBANIA Të gjitha të drejtat e rezervuara

Ky artikull është ekskluziv i JOQ ALBANIA, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar JOQ ALBANIA dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.