Bashkia Shijak ‘i fal” KUPËS me shokë, 2.5 miliardë në tenderin e dyshimtë

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 24.06.2021, 22:24

Ditë e re, tender i ri. Një shprehje e re që nuk do ishte gabim të futej në përdorim të përditshëm tek kompanitë që fitojnë tendera në mënyrë të dyshimtë. Duket se tashmë askujt nuk i bëhet vonë qoftë edhe të kamuflojë disi tenderat në mënyrë që të mos ngajnë jo realë. Një tender i tillë është edhe ky që po ju paraqesim ditën e sotme. Bëhet fjalë për Bashkinë Shijak e cila ka organizuar një tender me objekt “Rikonstruksion i tubacionit së dërgimit DN 400 mm nga mbikalimi i Vorës deri në depo V=2000m3 Shijak, rrjet shpërndarës të fshatrave Maminas – Kareç – Bilalas – Karpen – Bodinak , Loti I”.

Fondi limit i tij ëhstë 209,836,547 lekë të reja pa TVSH dhe mban numrin e referencës REF-91570-03-29-2021. Vihet re një fenomen i dyshimtë. Në garë kanë marrë pjesë vetëm dy garues të cilët për habi kanë ofruar vlera mjaft të ngjashme me njëra-tjetrën, madje thuajse identike. Kështu bashkimi i operatorëve ekonomikë KRONOS KONSTRUKSION & KUPA kanë ofruar vlerën 207.561.238 lekë të reja pa TVSH, ndërsa operatori ekonomik ARB & TRANS – 2010 ka ofruar vlerën 208.170.744 lekë të reja pa TVSH.

Fitues është shpallur bashkimi i operatorëve KRONOS KONSTRUKSION & KUPA me vlerë rreth 2.5 miliardë lekë të vjetra me TVSH. I pari në pronësi të shtetasit Vasil Jovani dhe i dyti në pronësi të shtetasit Shkëlqim Kupa. Ky i fundit është njëri ndër fituesit e mëdhenj të tenderave publikë në Shqipëri. Nga ana tjetër rezulton se vlera e shpallur fituese është thuajse identike me vlerën e fondit limit, përkatësisht sa 98.91% e tij. Siç imagjinohet, ky është një raport i dyshimtë i cili sugjeron për një tender të dyshimtë.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit