JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Lehtësimi i masave të Covid-19 në Europë/ OBSH paralajmëron: Rreziku është ende mes nesh
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 10/06/2021 16:24

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Organizata Botërore e Shëndetësisë u ka bërë thirrje Evropianëve që të udhëtojnë me kujdes gjatë sezonit të pushimeve verore. Ai paralajmëroi se kontinenti "nuk ishte aspak jashtë rrezikut" në betejën kundër COVID-19 pavarësisht rënies së qëndrueshme të normave të infeksioneve në javët e fundit. Kreu evropian i OBSH Hans Kluge tha në një konferencë për shtyp:

OBSH bën thirrje të keni kujdes, pasi grumbullimet, lëvizshmëria e madhe e popullsisë, festivalet e mëdha dhe aktivitete sportive që do të zhvillohen javët e ardhme mund të jenë të rrezikshme. Nëse vendosni të udhëtoni, jini të përgjegjshëm dhe të vetëdijshëm për rreziqet.

Gjatë dy muajve të fundit, rastet e reja me COVID-19, vdekjet dhe shtrimet në spital kanë rënë, duke bërë që 36 nga 53 vendet e rajonit të fillojnë zbutjen e kufizimeve. Numri i infeksioneve të raportuara COVID-19 javën e kaluar arriti në 368,000, një e pesta e rasteve javore të raportuara gjatë muajit Prill të këtij viti, tha Kluge. Më tej ai tha se i ashtuquajturi variant Delta, i cili u identifikua për herë të parë në Indi, është një çështje shqetësuese.

Burimi:ukfinance Përktheu dhe përshtati:JOQ ALBANIA