JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Pfizer dhe Moderna kërkesë SHBA-së për përdorimin e vaksinave tek foshnjet
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 10/06/2021 14:01

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Kompanitë farmaceutike Pfizer dhe Moderna planifikojnë të paraqesin një kërkesë në SHBA në vjeshtë, për përdorimin e vaksinave të tyre tek foshnjat e moshës gjashtë muajsh. Pfizer njoftoi të martën se po teston vaksinën Covid-19 tek fëmijët e moshës 12-14 vjeç, ndërsa konfirmoi për NYT se provat klinike do të kryen edhe tek foshnjat 6 muajshe në javët e ardhshme, me perspektivën e dorëzimit të të dhënave tek rregullatorët në vjeshtë. Ndërkohë, American Moderna ka plane të ngjashme, të cilat konfirmuan për NY Times dhe Insider se do të paraqesë gjithashtu një kërkesë në FDA në fillim të vjeshtës.

Burimi: www.tanea.gr| Përktheu dhe përshtati: JOQ ALBANIA