JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Flamur Golemi i bën DISS Safet Gjicit, blen mish 25 MILION Lekë!
Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 03/06/2021 22:44

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Nëse keni qeshur e jeni shkulur nga një video e shpërndarë në rrjet ku kryebashkiaku i Kukësit Safet Gjici pyeste qytetarët e Kukësit se si e kishin mishin, frymëzuesit të shumë memeve këtë radhë i ka dalë një kundërshtar i fortë që duket se ia merr “për mish”. Bëhet fjalë për kryebashkiakun e Gjirokastrës Flamur Golemin, i cili ka hapur një tender për blerje mishi për bashkinë e Gjirokastrës. Fitues ka dalë MC Catering i Gentjan Prençit, i cili e ka përfituar tenderin me pothuajse 100% të vlerës të Fondit Limit.

Ky tender është klasifikuar me Flamur të Kuq, për skualifikim të të gjithë operatorëve konkurrues përveç fituesit. Në lidhje me këtë procedurë prokurimi ka pasur edhe nga ankesa nga operatorët tjerë konkurrues, por gjithsesi Prençit i është dhënë ky tender megjithëse ka ofruar vlerën më të lartë ekonomike, shkelje e drejtpërdrejtë e rregullit parimor të Prokurimeve Publike, për të minimizuar kostot e shpërdorimit të parave publike.

Rikujtojmë se Prençit i është edhe një tender më vlerë 50 Milion Lekë nga bashkia e Durrësit gjatë kohës së pandemisë, me negocim të drejtpërdrejtë. Në bashkëpunim me EGLENTi shpk dh REGLI SHPK, kjo kompani ka përfituar 9 tendera me objekt “ushqime” me një vlerë mbi 2.3 Miliard Lekë pa TVSH.

Një dyshe super e koordinuar Golemi-Gjici, si kryebashkiakë të Rilindjes. Duket se kolegët mavi paskan një uri të pangopshme për mish.

Bashkia e Gjirokastrës ka 42 tendera me redflag, procedura prokurimi publike të tenderuara nga ajo dhe institucionet prokuruese në varësi të saj si UKGJ. Shifra e përllogaritur e këtyre tenderave, sa miliarda para publike janë shpërdoruar vetëm nga kjo qeveri lokale, rezultati do të ishte një shifër e frikshme. Përsa i përket bashkisë së Kukësit, ka 35 tendera të shënuara me REDFLAGS, ndër to procedura prokurimi publik për blerje ushqimesh, dru zjarri etj.

Veçoria tjetër që të dy e kanë të përbashkët është edhe helmimi i qenve të bashkive përkatëse dhe mos marrja e asnjë përgjegjësie për këtë akt të shëmtuar makabre mbi qenie të gjalla.


© 2021 JOQ ALBANIA Të gjitha të drejtat e rezervuara

Ky artikull është ekskluziv i JOQ ALBANIA, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar JOQ ALBANIA dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.