JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Tragjedi në Meksikë/ Shembet mbikalimi i metrosë, 20 të vdekur dhe rreth 70 të plagosur
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 04/05/2021 10:03

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Të paktën 20 njerëz u vranë dhe rreth 70 të tjerë u plagosën kur një mbikalim i metrosë në Mexico City u shemb në një rrugë të hënën në mbrëmje, thanë autoritetet. Aksidenti, i cili ndodhi afër orës 22:30 me orën lokale bllokoi nën rrënoja qindra makina dhe pasagjerë kur treni mbeti i varur në ajër. Autoritetet vendase thanë se 49 nga të plagosurit ishin të shtruar në spital dhe se shtatë ishin në gjendje të rëndë dhe po i nënshtroheshin një operacioni, ndërsa mes viktimave kishte edhe fëmijë.

Ndërkohë kryebashkiakja e Mexico City, Claudia Sheibaum tha se zjarrfikësit dhe mbrojtja civili janë angazhuar në operacione shpëtimi.

Burimi:usatoday Përktheu dhe përshtati:JOQ ALBANIA