JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

UEFA jep lajmin e mirë! Finalja e Europa League do të zhvillohet me praninë e tifozëve
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 03/05/2021 19:54

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Deri në 9,500 spektatorë do të lejohen të marrin pjesë në finalen e Europa League në qytetin polak të Gdansk këtë muaj, njoftoi UEFA të hënën pasi mori dritën jeshile nga autoritetet lokale. Organi drejtues evropian i futbollit tha se zyrtarët polakë kishin rënë dakord që 25 përqind e afërsisht 40,000 vendeve në Stadiumin Gdansk mund të mbusheshin për ndeshjen të Mërkurën, 26 maj. Ndeshja mund të jetë një çështje krejt angleze, me Manchester United pothuajse i sigurt për të arritur në finale pasi mundi Romën me rezultatin 6-2 në ndeshjen e parë gjysmëfinale të enjten e kaluar.

Në gjysmëfinalen tjetër, Arsenali pret Villarreal këtë të Enjte pas rezultatit 2-1 të ndeshjes së parë të barazimit kundër Spanjollëve. Do të lejohen tifozët nga jashtë Polonisë, me UEFA që thotë se secilit finalist do t'i ndahen 2,000 bileta ndërsa 2,000 të tjerë do të dalin në shitje për publikun e gjerë. Biletat e mbetura do të shpërndahen në grupe të tjera siç janë partnerët komercialë të UEFA-s, transmetuesit dhe shoqatat kombëtare.

"Mbështetësit nga jashtë do të duhet të respektojnë kufizimet dhe kërkesat e hyrjes në kufi që do të jenë në fuqi në kohën e finales pasi nuk do të ketë përjashtime për mbajtësit e biletave," tha UEFA në një deklaratë.

Më tej thuhet se mbështetësit mund të kenë nevojë të sigurojnë prova të një vaksine ose një testi negativ Covid-19 në mënyrë që të hyjnë në territorin polak. Vendi i Gdansk në bregdetin Baltik të Polonisë, i cili priti ndeshje në Euro 2012, do të organizonte finalen e Europa League vitin e kaluar para se të ndërhynte pandemia.