JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Çështja e detit në emisionin “Pa Maska”/ Aulon Kalaja: Ka një hero Greqia, ai është Edi Rama
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 22/03/2021 23:35

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Gjatë mbrëmjes së sotme në emisionin e radhës në "Pa Maska" ndër të tjera u fol në lidhje me partinë PDIU, ku i ftuar ishte vetë kryetari i saj Shpëtim Idrizi. Kauzat që mbron kjo parti lidhen kryesisht me interesat kombëtare dhe veçanërisht me minoritetin çam. Githashtu gjatë diskutimit, në pah doli edhe çështja e detit me Greqinë, aq shumë e përfolur këto kohë. Për këtë, përmes një lidhjeje direkte foli edhe aktivisti Aulon Kalaja, i cili bashkë me Shpëtim Idrizin kanë qenë nga zërat e parë që kanë kundërshtuar marrëveshjen e detit me Greqinë që në vitin 2018 dhe kanë kërkuar që çdo gjë të bëhej transparente duke zvhvilluar 17 protesta në të gjithë Shqipërinë. Kalaja tha se Rama shihet si hero në Greqi dhe se për të po flitet shumë mirë tani.

Pjesë nga fjala e Kalasë:

Më lejoni të bëj një sqarim. Kur jemi ngritur kundër marrëveshjes së detit me Greqinë në vitin 2018, nuk është se kemi qenë kundër një marrëveshjeje me Greqinë, por kemi qenë për një marrëveshje të ndershme, me reciprocitet, jo me politikën e kërbaçit dhe të shantazhit, por që Shqipëria të përfaqësohej denjësisht. Jo me spiunë në grupin e negociatorëve ashtu siç u bë dhe jo me kompasin dhe hartat e Edi Ramës. Prandaj ne ngritëm zërin lart për ta kundërshtuar këtë marrëveshje duke bërë 17 protesta në të gjithë Shqipërinë. Ne kërkuam që të ndaleshin këto negociata dhe kërkuam transparencë mbi të gjitha, sepse nuk dinim asgjë se si po bëheshin. Të kthehemi konkretisht se çfarë po ndodh tani. Konjuktura ka ndryshuar. Edi Rama që na tha se Greqia do të hiqte ligjin e luftës dhe është fshehur. Konfliktin mes Turqisë dhe Greqisë do ta zgjidhte një njeri mediokër, i cili nuk ka asnjë lloj raporti me të vërtetën, merrte përsipër për të bërë negociatorin dhe kishte një prani të rënduar në Greqi që po e bënte për axhendë personale. Dhe tani ne shkojmë totalisht të papërgatitur në Hagë. Prania e PDIU-së është ekzistenciale për të mbajtur balancat patriotike. T'ju them diçka, se unë e lexoj me vëmendje të madhe median greke. Ka një hero Greqia tani. E dini se kush është? Po flitet shumë mirë për Edi Ramën.

Ndiqni videon në minutën 1:29:15- 1:33:20