Të krishterët mund ta përdorin fjalën “Allah”, ky shtet ndryshon ligjin

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 10.03.2021, 20:18

Të krishterët malajzianë mund të përdorin fjalën Allah në botimet fetare, tha Gjykata e Lartë e vendit të Mërkurën, duke përmbysur një ndalim të vendosur në 1986. Drejtësia Nor Bee e përshkroi ndalimin si antikushtetues dhe tha se "përdorimi i fjalëve nuk do të prishte rendin publik", duke iu referuar ndalimit, i cili përfshinte katër fjalë fetare arabe. Feja shumicë është Islami, i cili praktikohet nga rreth 60% e njerëzve në Malajzi. Termat fetarë që rrjedhin nga arabishtja përdoren gjerësisht në Malajzi, duke përfshirë edhe disa nga 2.6 milion të krishterë të vendit me besime të ndryshme.

Të krishterët argumentojnë se ata kanë përdorur fjalën, e cila hyri në gjuhën malajze nga arabishtja, për t'iu referuar Zotit të tyre për shekuj me radhë dhe se vendimi shkel të drejtat e tyre. Autoritetet malajziane thonë se përdorimi i tij nga të krishterët mund të ngatërrojë myslimanët dhe të bëjë që disa të kthehen në krishterim, sipas një raporti të BBC të vitit 2014. Gjykatësi vendosi gjithashtu se ndalimi i të krishterëve për tē përdorur fjalën"Allah" ishte "i paligjshëm dhe antikushtetues".

Burimi: dailysabah. Përktheu dhe përshtati: JOQ ALBANIA

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit