JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Oligarkëve u ndahen me thasë taksat e shqiptarëve! 200 MILIONË për Nik Halilin e përgjimeve të Ndranghetas
Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 05/03/2021 18:13

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Pasi kemi denoncuar me radhë të gjithë tenderat e monopolizuar të oksigjenit të lëngshëm të fituar nga kompanitë e Nik Halilit, si pa të keq ai vazhdon e përfiton nga taksat e shqiptarëve nëpërmjet procedurave të prokurimeve publike. E mbani mend besojmë Besnik Halilin, bashkëshortin e drejtoreshës së SHSSH, atij të cilit i doli emri në dosjet e përgjimit të Ndranghetas si relator i pazareve 20%-ëshe më kryebashkiakun Erion Veliaj? Dora vetë, i tëri dhe i bëri ka përfituar dje një tender nga spitali i Durrësit, sigurisht për çfarë tjetër për oksigjen të lëngshëm, me një vlerë prej 216 milionë lekësh pa TVSH.

Procedura është realizuar me Negociim të Drejtpërdrejtë, ose e thënë ndryshe para në dorë. Është e frikshme shuma që ka përfituar Nik Halili në shkelje për oksigjen, në Fushën e Shëndetësisë.

Derdhje Transaksionesh nga Thesari i Shtetit ndër Vite

Viti 2012-2013, 193 MILIONË LEKË

Viti 2014, 3.4 MILIARDË LEKË

Viti 2015-2018, 6.5 MILIARD LEKË

Viti 2019-2020, mbi 10 MILIARD LEKË

Tenderi më i fundit që ka përfituar Halili, qëndron me shkelje për Mungesë Konkurrence, ku rezulton si operator i vetëm, dhe Mungesë Gare, Negociim i Drejtpërdrejtë.

GTS ka përfituar tendera në vlerë mbi 18 MILIARD LEKË nga procedurat e tenderimeve publike.


Investigimi/ NIKU i përgjimeve të NDRANGHETAS shtoi llogarinë me 1.1 MILIARD për 4 ditë!

Hapet thesi i Shëndetësisë! NIKU i përgjimeve të NDRANGHETAS rrjep 10 MILIARDË LEKË nga paratë e shqiptarëve

Perlat Kapisyzit s’i punon llampa, por sytë xham për MILIARDA! Shqiptarët me Covid kthejnë sytë nga Zoti

*Shënim I: Pjesët e nënvizuara në tekst me ngjyrë të kuqe, janë hiperlinke që të drejtojnë në faqe të tjera, informacione shtesë, shpjeguese në lidhje me lajmin*

© 2021 JOQ ALBANIA Të gjitha të drejtat e rezervuara

Ky artikull është ekskluziv i JOQ ALBANIA, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar JOQ ALBANIA dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.