JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Përveç pamjeve filmike, NASA publikon për herë të parë audio nga Planeti i Kuq
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 23/02/2021 10:37

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Pak ditë më parë sonda e NASA-s e quajtur Perseverance shkeli tokën e Planetit të Kuq. Ndërkohë teksa eksplorimi vijon, përveç pamjeve filmike, NASA ka publikuar së fundmi dhe audio nga Planeti i Kuq, një regjistrim i dobët kërcitës i një erë të kapur nga rover Perseverance. Një mikrofon nuk funksionoi gjatë zbritjes së roverit në sipërfaqe, por ishte në gjendje të kapte audion pasi të ulej në Mars. Ajo që ju dëgjoni atje 10 sekonda brenda është një zhurmë e erës në sipërfaqen e Marsit e marrë nga mikrofoni dhe dërgohet këtu në Tokë. Videoklipi me definicion të lartë, që zgjat tre minuta dhe 25 sekonda, tregon vendosjen e një parashute të kuqe dhe të bardhë me një tendë të gjerë 70.5 metra të gjerë (21.5 metra të gjerë).

Burimi:thehindu Përktheu dhe përshtati:JOQ ALBANIA

KË DO VOTONI MË 25 PRILL?