JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Facebook degjeneron Ramën! E “damkos” për FAKE NEWS: Informacioni që ke publikuar është falso!
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 18/10/2020 0:42

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Ditën e 15 tetorit, e cila shënoi edhe hyrjen në fuqi të Aktit Normativ që e bën të detyrueshme mbajtjen e maskës në rrugë, Edi Rama e nisi me një thirrje për mbajtjen e tyre, ndërsa solli disa foto të vjetra të pandemisë së fillim shekullit XX, në vitin 1918.

Rama shkroi:

MIRËMËNGJES dhe me këtë album të vitit 1918, kur pandemia zgjati 2 vjet, pati 3 valë, infektoi 500 milionë persona, vrau 50 milionë njerëz, prej të cilëve pjesën dërmuese gjatë valës së dytë, si pasojë edhe e mosrespektimit masiv të rregullave pas hapjes së parë, duke ju kujtuar se NGA SOT MASKA ËSHTË E DETYRUESHME KUDO JASHTË SHTËPISË, ju uroj një ditë të mbarë.

Mirëpo, këtë informacion, Facebook, e ka konsideruar ‘fakenews’, pra lajm të rremë.

Në tabelën që Facebook, i ka vënë postimit të Ramës shkruhet:

Informacion i rremë. Ky postim është verifikuar nga fact-checkers dhe është i rremë.

Ndërkohë Rama nga ana tjetër nuk ndalet së sulmuari dhe anatemuari gazetarët dhe i cilëson të rremë të gjithë faktet që që i përmendin në lidhje me keq-qeverisjen e tij.

Kujtojmë se Facebook ka nisur një fushatë për identifikimin e lajmeve të rreme. Përgjegjës për këtë janë verifikuesit, fact-checkers. Ata funksionojnë në mënyrë të tillë që sapo ju postoni diçka, menjëherë lënë një shënim nëse materiali është apo jo i vërtetë.