JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Bëri transplant të fytyrës disa vite më parë, vdes në moshën 57-vjeçare gruaja
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 01/08/2020 1:02

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Gruaja e parë që iu nënshtrua një transplanti të pjesshëm të fytyrës në SHBA, ka vdekur në moshën 57 vjeç. Ajo iu nënshtrua operacionit në vitin 2008, pasi u qëllua me armë gjahu nga burri i saj, por i shpëtoi vdekjes. Lajmin për vdekjen e saj e dha vetë mjeku përgjegjës për operacionin e saj në 2008, Dr. Papay.

Ai tha:

Connie ishte një grua tepër e guximshme, e gjallë dhe një frymëzim për shumë njerëz. Fuqia e saj ishte e dukshme në faktin se ajo kishte qenë pacientja më jetëgjatë për transplantin e fytyrës deri më tani.

Gruaja iu nënshtrua afro 30 operacioneve të vogla, para se t’i nënshtrohej transplantit.Ekipi kirurgjikal integroi përbërës funksionalë të fytyrës dhe lloje të ndryshme indesh që përfshinin lëkurën, muskujt, strukturat kockore, arteriet, venat dhe nervat dhe operacioni i vështirë zgjati dy ditë.

Bashkëshorti i saj u dënua që atëherë me 7 vjet burg me akuzën vrasje e mbetur në tentativë.

Burimi:Daily Mail|Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania