JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Zgjohu SPAK!/ Mirlinda e AKSHI-t i jep 1,8 miliardë ekspertit që nxorri Ilir Metën të pafajshëm
Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 08/07/2020 22:30

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Si jeni? Mirë e ka bërë kamerieri kafen që po pini? Ndoshta nuk e dini, por ai ka mbaruar për juridik. Dhe nëse e ka bërë kafen e mirë, duhet përgëzuar, pasi po bën diçka që nuk ka lidhje me arsimin e tij. Dhe kjo jo për faj të tij, por për faj të sistemit të korrupsionit, vjedhjes dhe tarafeve që ka mbërthyer kthetrat e tij në këtë vend të largët të Europës. Të largët për nga parimet europiane, jo gjeografikisht, kuptohet.

Po vajzat bukuroshe që po pijnë kafe në tavolinën ngjitur, i shikoni? Po? Mos i shikoni hiç, pasi nëse jeni djem “të zakonshëm” nuk do t’ua hedhin sytë. Kush e ka fajin? Prapë sistemi i mësipërm që ka zënë rrënjë thellë në Shqipëri. Sepse nëse ju nuk keni para dhe makinë të mirë, nuk do t’ua varin. Por kush i ka paratë në këtë vend? Dikush do të thotë ata që merren me drogë dhe pastrojnë paratë. Sigurisht, por ka edhe një grupim tjetër tepër të fuqishëm.

Bëhet fjalë për ata që shpërndajnë tendera publikë në bazë të pazareve të ndryshme. Luhet lek aq i madh sa nuk ua merr mendja. Dhe përsëri shkak bëhet sistemi i ngritur. Në Shqipëri nuk ka kundërshtarë politikë, përkundrazi janë të gjithë miq e shokë që ndajnë mes vetes paratë tona.

Dhe një nga shembujt më të mirë është kur Rilindja shpërndan gati 1,8 miliardë lekë të vjetra tek njerëzit e lidhur me LSI. Bëhet fjalë për tenderin me numër reference REF-58396-05-18-2020 me objekt “eKontroll, Sistemit i kontrollit të subjekteve që kanë kontratë me FSDKSH”. Autorieti kontraktor i këtij tenderi është Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit, ose ndryshe AKSHI i drejtuar nga Mirlinda Karçanaj.

Tenderin e ka fituar kompania “Soft & Solution” shpk me administratore dhe pronare “me letra” Arjola Koromani. Por nëse i referohemi artikujve të shumtë në median e shkruar, pas kësaj kompanie “fshihet” në fakt një personazh i quajtur Ermal Beqiri.

Ai është eksperti i cili me ekspertizën e tij rrëzoi në Gjykatën e Lartë videon e korrupsionit Meta-Prifti, duke qenë elementi kyç në shpalljen e pafajshëm të Ilir Metës. Pas fitores së koalicionit PS-LSI në 2013, Beqiri u angazhua edhe si konsulent i qeverisë për hetimet e brendshme mbi skandalin e serverit të Tatimeve. Për këtë u shpëerblye duke u emëruar drejtor i departamentit të informatikës i Zyrës së Regjistrimit të Pasurisë së Paluajtshme (ZRPP).

Gjatë kësaj kohe shoqëria “Soft & Solution” shpk ka fituar shumë tendera nga ZRPP për produkte dhe materiale në fushën e informatikës. E thënë shqip, Ermali qe drejtuesi i një zyre që i jepte punë publike një firme të lidhur me të.

E me sa duket, edhe sot vazhdon të përfitojë gati 1,8 miliard lekë të vjetra shtesë. Ky është një nga shembujt më konkret se si ende sot Rilindja dhe një njeri i cili ka patur rol kyç në pafajësinë e Ilir Metës bashkëpunojnë me njëri tjetrin në kurriz të popullit. Hë pra, u bindët që nuk ka rivalë politikë në Shqipëri por gjithçka sillet rreth lekut?