EKSKLUZIVE/ Luan Leka, oligarku i pangopur që do zaptojë Kakomenë me leje të Ramës

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 15.06.2020, 14:06

Dy gjërat që nuk kanë fund në Shqipëri janë oligarkët dhe zënia e hapsirës publike nga këta të fundit, duke ngrohur xhepat me para në kurriz të shqiptarëve.

Në të gjitha mrekullitë natyrore shqiptare, shohim edhe duart e biznesmenëve që shfrytëzojnë natyrën për të fituar sa më shumë, pa e ditur se çfarë dëmi po i bëjnë vendit. E gjitha kjo vjen edhe falë mbështetjes nga qeveria.

Një nga vendet përrallore në Shqipëri që ka rënë pre e babëzisë së oligarkëve është edhe gjiri i Kakomesë. Ujërat e kristaltë në atë zonë nuk kanë të krahasuar dhe padyshim që është një pikë e fortë për të promovuar turizmin në Shqipëri.

Në sezonet verore të kaluara Kakomeja ishte rrethuar me gardh e portë dhe vetëm disa persona që po ndërtojnë një resort aty lejohen të hyjnë. Kjo gjë ka sjellë përplasje të shpeshta midis banorëve dhe rojeve private bashkë me Policinë e Shtetit.

Banorët e Nivicës janë ngritur disa herë në protestë për mbrojtjen e plazhit publik, i cili i është dhënë një kompanie private për ndërtimin e një resorti. Plazhi i Kakomesë është i rrethuar dhe banorëve apo qytetarëve nga zonat e tjera nuk u lejohet që të hyjnë në të edhe pse ai është (ishte) publik.

Së fundmi JOQ ALBANIA, ka zbardhur se pikërisht jo shumë larg këtij gjiri do të ndërtohet një fshat turistik. Porositësi i këtij fshati, është as më shumë dhe as më pak oligarku i Conad dhe EHW, Luan Leka.

Projekti është prezantuar nga një arkitekt italian, i cili njofton në faqen e vetë online për një projekt të quajtur “Saranda Beach Village”.

Sipas arkitektit, fshati do të jetë 39 hektarë, shumë pranë gjirit të Kakomesë, duke e cilësuar si një nga plazhet më të pandotur që mund të gjenden në bregun ballkanas.

Ai shton se projekti konsiston në një hotel luksoz me 400 dhoma dhe 300 vila magjepsëse.

Me keqardhje të madhe, mund të themi se një tjetër bukuri natyrore e Shqipërisë, ra pre e urisë së madhe për para, nga oligarkët dhe qeveria Rama që është në një “tenxhere” me ta.

E turpshme!

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit