JOQ Albania
Home

“Gjithçka që pashë ishte tymi dhe zjarri”/ Flet i mbijetuari nga rrëzimi fatal i avionit
Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 23/05/2020 11:57

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Dy pasagjerë kanë mbijetuar nga përplasja e A320 në Pakistan, përfshirë Zafar Masood, menaxher i Bankës së Punjab, sipas një zëdhënësi të qeverisë.

Banka tha se ai kishte pësuar thyerje, por ishte i ndërgjegjshëm dhe po reagonte mirë.

I mbijetuari tjetër, inxhinieri Muhamed Zubair, tha se piloti e uli pak avionin dhe e ngriti përsëri dhe pas rreth 10 minutash të tjera të fluturimit, piloti i njoftoi pasagjerët se do të bënte një përpjekje të dytë, pastaj u rrëzua kur iu afrua pistës, tha Zubair nga shtrati i tij në Spitalin Civil Karaçi.

Ai tha:

Gjithçka që pashë përreth ishte tymi dhe zjarri. Mund të dëgjoja britma nga të gjitha drejtimet, fëmijët dhe të rriturit.

95 pasagjerët dhe ekuipazhi tjetër besohet se kanë vdekur.

Dëshmitarët thanë që fluturimi nga Lahore kishte bërë tre përpjekje të dështuara për të zbritur në Aeroportin Ndërkombëtar Jinnah, para se të zhytej në zonën Model Colony të qytetit në një përpjekje të katërt të uljes.

Autoriteti i aviacionit civil të Pakistanit tha që aeroplani kishte 91 pasagjerë dhe një ekuipazh prej shtatë vetash.

Piloti i tha kontrollit të trafikut ajror se ai kishte humbur të dy motorët e tij dhe është shfaqur një regjistrim i kapitenit duke bërë një telefonatë përfundimtare para përplasjes.

Modeli Airbus A320-214 përdor një motor CFM56 të bërë nga CFM International, një ndërmarrje e përbashkët midis General Electric me seli në SHBA dhe Safran të Francës.

Burimi:Daily Mail|Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania