JOQ Albania
Home

Space X dhe NASA përgatisin misionin e radhës, javën tjetër nis udhëtimi hapësinor
Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 23/05/2020 11:15

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Zyrtarët kryesorë në agjencinë amerikane hapësinore (NASA) dhe SpaceX kanë nënshkruar misionin historik të javës tjetër në stacionin hapësinor.

Astronautët Doug Hurley dhe Bob Behnken do të hipin në orbitë nga Florida, hera e parë në nëntë vjet që njerëzit kanë lënë Tokën nga territori i SHBA.

Një panel shqyrtues nuk ka gjetur asnjë arsye teknike për të vonuar misionin.

Raketa Falcon-9 e SpaceX me kapsulën e saj Dragon, është vendosur të ngrihet në orën 16:33 të mërkurën.

Vendimi i panelit të Rishikimit të Gatishmërisë së Fluturimit hapi rrugën për përgatitjen përfundimtare të fillimit të misionit.

Tashmë, Falcon është mbështjellë në Kompleksin Nisje 39A të Qendrës Hapësinore Kennedy dhe është ngritur vertikalisht.

SpaceX, i drejtuar nga sipërmarrësi i teknologjisë Elon Musk, është i pari nga operatorët tregtarë që ofrojnë një sistem pune.

Gjiganti i hapësirës ajrore Boeing është disi prapa në përparimin e tij, por përfundimisht duhet të përputhet me piketat e SpaceX.

Burimi:BBC|Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania