JOQ Albania
Home

Futbollisti mbyt të birin 5-vjeçar me jastëk
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 10/05/2020 18:28

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një futbollist turk në provincën veriperëndimore të Bursës pranoi se ka mbytur djalin e tij 5-vjeçar, 11 ditë pasi zyrtarët vendosën se vdekja e vogëlushit ishte për shkak të vështirësive në frymëmarrje të shkaktuara nga koronavirusi.

Sipas raporteve lokale të premten, ish-lojtari i Super Ligës turke, Cevher Toktas e dërgoi djalin e tij në një spital lokal në 23 [rill, pasi ai pati një kollë dhe një ethe të lartë. Mjekët në spital menjëherë e karantinuan djalin dhe babanë, pasi 5-vjeçari tregoi simptoma dalluese të COVID-19.

Pak kohë më vonë në të njëjtën ditë, Toktas thirri mjekët në dhomë dhe tha që djali kishte vështirësi në frymëmarrje. Mjekët nxituan djalin në njësinë e kujdesit intensiv, por ai ndërroi jetë më pak se dy orë më vonë.

Me vështirësi në frymëmarrje të zakonshme si pacientët e COVID-19 dhe duke mos dyshuar për lojën e gabuar, autoritetet vendosën vdekjen e djalit si një vdekje normale fillimisht. Por 11 ditë pas incidentit, Toktas shkoi në një stacion policie lokal për të pranuar krimin e tij.

Në deklaratën e tij në polici, Toktas tha se ai e mbyti djalin e tij me një jastëk kur ata ishin vetëm në dhomë.

Djali im ishte shtrirë në shpinë dhe unë i vura një jastëk në kokë. Unë e mbajta atë ashtu për 15 minuta pa frymarrje, dhe djali im po luftonte për jetën e tij gjatë gjithë kohës. Kur ndjeva se ai kishte ndaluar së marrë frymë, unë hoqa jastëkun dhe thirra mjekët për ndihmë, në mënyrë që asgjë të mos ishte e dyshimtë.

I pyetur për motivin e tij, Toktas u shpreh:

Unë nuk e kam dashur atë që kur ka lindur. Nuk e di se pse. E vetmja arsye pse e vrava është sepse nuk e doja. Unë nuk kam asnjë problem mendor.

Burimi: Daily Sabah | Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania