JOQ Albania
Home

Vdes nga koronavirusi zyrtari britanik në Hungari
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 25/03/2020 20:12

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Zëvendës Ambasadori Britanik në Hungari, Steven Dick, 37 vjeç, ndërroi jetë të martën pasi rezultoi pozitiv me COVID-19.

Z. Dick u bë Zëvendës Shefi i Misionit në Ambasadën Britanike Hungari në Dhjetor 2019.

Në një deklaratë, prindërit e tij Steven dhe Carol Dick, thanë:

Steven ishte një person shumë i dashur. Ai ishte i sjellshëm, bujar dhe bënte shumë shaka. Kishte gjithmonë ëndrra për të punuar për Zyrën e Jashtme dhe federatën dhe ai ishte shumë i lumtur që përfaqësonte vendin tonë jashtë shtetit. Ne jemi të shkatërruar nga humbja e tij dhe kërkojmë intimitet në këtë kohë tragjike".

Ai e filloi karrierën e tij në vitin 2005 me Bankën e Skocisë si trainer i diplomuar, ku kaloi tre vjet, përpara se të transferohej në Drejtorinë e Migracionit në Zyrën e Jashtme.

Sekretari i Jashtëm Dominic Raab tha:

Jam pikëlluar shumë nga lajmet për vdekjen e Stivenit dhe zemra ime u del prindërve të tij Steven dhe Carol. Steven ishte një diplomat i përkushtuar dhe përfaqësoi vendin e tij me aftësi dhe pasion të madh. Ai do të mungojë për të gjithë ata që e njohën dhe kanë punuar me të .

Hungaria ka regjistruar 226 raste me koronavirus, dhe 10 vdekjeve.

Burimi: DailyMail | Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania