JOQ Albania
Home

10-vjeçari jep mesazhin e madh: Buzëqeshja ime është më e fortë se kanceri
Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 17/02/2020 0:39

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Niklas është vetëm 10 vjeç. Nënë e tij Sabine qëndron bashkë me djalin e saj në spital. Djali i saj trim është duke bërë kimioterapi.

I vogli ka thënë:

E dija që ishte keqe sepse nëna ime nisi të qante menjëherë.’’

Djaloshi ishte aty kur mjekët u thanë prindërve se ai kishte kancer. Ai e dëgjoi, por nuk nisi të qante, u bë i fortë. Niklas vuan nja sindroma ‘Ewing's’, një tumor i rrallë, i cili të ‘ha’ kockat’.

Ai nisi të kishte dhimbje dhe pas disa analizave mjekët e kuptuan. Niklas nuk shkoi në shkollë pas pushimeve, ai është në Spitalin Universitar në Essen

Një ekip mjekësh të përkushtuar dhe të dashur që luftojnë për jetën e tij, por për këtë po i ndihmon shumë dhe i vogli që nuk dorëzohet. Ai ka dhënë një mesazh të madh:

Bëzëqeshja ime është më e fortë se kanceri.’’

Ky vogëlush që jeton në Gjermani ka dhënë një mesazh të madh për gjithë botën. Pas kimoterapisë, ai do të operohet.

Por mjekët kanë shumë shpresa, po ashtu dhe i vogli që nuk është përkul para kësaj sëmundjeje dhe as nuk ka qarë.

Burimi: Bild/ Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania