JOQ Albania
Home

Gazetarja i bën 8 me 2 Ramës: Maqedonia e Veriut prezantoi një lajm të mirë për reformat ju keni prezantuar lajme të mira?
Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 17/02/2020 0:13

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Pas përfundimin në Bruksel të samiti joformal të liderve të Ballkanit me Presidentin e Këshillit Europian, Charles Michel, Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe shefin e Politikës së Jashtme të BE-së Josep Borrell, kryeministri Edi Rama u është përgjigjur disa pyetjeve që i kanë bërë gazetarët.

Por njëra prej këtyre pyetjeve e kanë zënë ngushtë Ramën. Gazetarja Erisa Zyka i bëri këtë pyetje:

 Zoti kryeministër Maqedonia e Veriut, prezantoi një lajm të mirë, për reformat e integrimit në vend ju keni prezantuar lajme të mira për reformat?’’

Më pas Rama ka thënë:

Unë prezantoj punët, jo lajmet. Sipas këndvështrimit ato mund të jenë të mira ose të këqija. Komisioni Europian do të jetë pozitiv pasi Shqipëria i ka bërë detyrat.’’

E me tëj Rama ka vazhduar duke thënë se gjërat i bëjnë për Shqipërinë dhe jo sepse ua kërkojnë miqtë europianë.

Po përflihet se Holanda është sërish kundër Shqipërisë për hapjen e negociatave. Nga Holonda kërkohet që Shqipëria të këtë rezultat të dukshëm në luftën kundër korrupsionit.