JOQ Albania
Home

“Veliaj harxhoi 586 milionë euro për rrugët e Tiranës, por ato janë makth për qytetarët”
Shkruar nga: L Çela | Publikuar më: 16/02/2020 18:47

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Zëdhënësja e PD-së, Ina Zhupa ka akuzuar, Erjon Veliajn se me 586 milionë euro buxhet i ka lënë rrugët e Tiranës pa investim.

Zhupa shkruan se rrugët e kryeqytetit edhe në zonën e qendrës janë makth për qytetarët dhe drejtuesit e mjeteve.

Sipas saj për Veliajn ‘Tirana është vetëm bulevardi dhe sheshet, kullat dhe tenderat’.

Postimi i plotë i Ina Zhupës:

Veliaj me 586 milion euro buxhet të harxhuar dhe rrugët e Tiranës janë një makth për qytetarët! Në një vëzhgim të thjeshtë në rruget e njësive qëndrore të Tiranës, pa u futur në zonat periferike dhe fshatrat e saj, arrin te kuptosh gjëndjen e mjerueshme të infrastrukturës rrugore. 50 rrugë të evidentuara me foto në një gjendje të mjerueshme në 11 njësitë qëndrore të Tiranës! Tirana sipas Veliajt është vetëm bulevardi dhe sheshet, kullat dhe tenderat. Kryeqyteti sot është makthi i shoferëve dhe qytetarëve! Rrugët e Tiranës ngjajnë si rrugët e një fshati të humbur ku jetojnë 5 banor edhe asnjë nuk ka interes të investoj. Mjafton të ecesh me makinë në rrugën prapa presidencës, të ecesh në rrugën që të çon tek burgu i grave, mjafton mos të largohesh më shumë se disa metra nga qendra dhe shikon Tiranën e vërtetë, e rrugëve të amortizuara. Ndërkohë në 5 vjet në krye të Bashkisë, me taksa të reja për qytetarët dhe me taksa e tatime të rritura, ka shpenzuar 586 milion euro dhe parashikon një buxhet 200 milion euro për vitin 2020, por kjo nuk reflektohet në një infrastrukturë dinjitoze për banorët e Tiranës. Kjo është Tirana e degraduar për qytetarët edhe fushë ndërtimi për oligarket. Veliajt nuk i interesojnë qytetarët e Tiranës!"