Gay dhe biseksualët kërkojnë që të lejohen të dhurojnë gjak

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 16.02.2020, 11:57

Mijëra gay dhe biseksualë në Britaninë e Madhe po bëjnë apel që të mund të dhurojnë gjakun e tyre në rastet e nevojshme. Kjo kërkesë del në kundërshtim me legjislacionin vendas, i cili nuk i lejon të dhurojnë gjak.

Illegal Blood Bank

Sipas ligjeve në Mritaninë e Madhe, meshkujt që kryejnë marrëdhënie seksuale me meshkuj, nuk mund të dhurojnë gjak nëse kanë kryer marrëdhënie gjatë tre muajve të fundot. Ky është një ligj që nga anëtarët e këtij komuniteti është cilësuar si qesharak, ofensiv dhe i trishtë.

Illegal Blood Bank

Më 23 nëntor, për të mbështetur këtë kauzë, Unilad dhe Freedom to Donate hapën “Bankën ilegale të dhurimit të gjakut”, një vend ku personat gay dhe biseksualë mund të shkonin dhe të dhuronin gjakun e tyre në shenjë proteste. Ngjarja u zhvillua në Londër, ku mijëra burra gay dhe biseksualë treguan mbështetjen e tyre ndaj kësaj fushate.

Njëri prej dhuruesve, Kieron, shprehet se legjislacioni aktual është i bazuar në pretendime të cilat nuk janë të vërteta. Ai thotë:

Për mua nuk ka kuptim. është tërësisht e pabarabartë për ne si pjesë e shoqërisë dhe për më tepër, është tërësisht ofenduese ideja se gjaku i meshkujve që kryejnë marrëdhënie seksuale me meshkuj të tjerë, është i pistë, i papranueshëm apo më i keq se gjaku i të tjerëve, të cilët nuk janë pjesë e këtij grupimi”.

Illegal Blood Bank

***

Burimi: Unilad| Përshtati dhe Përktheu: JOQ ALBANIA

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit