Disa nga tiparet tuaja për të cilat nuk jeni krenar dhe doni t’i ndryshoni

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 31.12.2019, 21:20

Shpeshherë fjalët tona nuk tingëllojnë ashtu siç duhet te veshët e tjerëve dhe ndoshta disa prej njerëzve na i marrin për ters.

Kështu që sjelljet tona mund të lëndojnë mjaft persona të dashur, pavarësisht se ne nuk e kemi me qëllim të keq.

Përkundrazi, mund të jetë diçka që ju e shihni si pozitive, dhe arsyeja pse largon disa njerëz është mënyra se si ju perceptojnë.

Me ndershmëri, vjen aftësia për të mbajtur fjalën tuaj.

Kur bëni premtime, i mbani ato. Sidoqoftë, jo të gjithë mund ta bëjnë këtë, citon "ndryshe.co".

Pra, kur të gjithë shohin se fjala juaj është lidhja juaj, e krahason veten me ju dhe sheh kontrastin, ata mund të ndjehen të poshtëruar dhe të pafuqishëm.

1.Jeni brutalisht të sinqertë

Ju pëlqen të jeni të sinqertë me njerëzit, edhe nëse ndonjëherë do të thotë të tregoni të vërtetën e vështirë ose të jesh i hapur dhe të lëndosh dikë. Ju mendoni se është gjëja e duhur për të bërë, të flisni mendjen tuaj, sesa gjërat e rrobave të sheqerit ose gënjeshtrat. Shumicës së njerëzve ju pengon sinqeriteti brutal i juaji.

2.Nuk ju pëlqejnë bisedat e vogla dhe të kota

Nuk ju pëlqen të harxhoni kohën tuaj duke biseduar me njerëzit në lidhje me motin, si ishte fundjava e tyre, ose ndonjë temë tjetër që njerëzit zakonisht diskutojnë vetëm për të qenë miqësorë dhe të sjellshëm. Biseda e vogël ju duket e pakuptimtë, dhe do të preferoni të diskutoni për gjëra që janë me të vërtetë të rëndësishme. Si rezultat, ju thjesht nuk flisni fare me njerëzit me të cilët dini se nuk do të keni bisedë angazhuese.

3.Nuk ke fare tolerancë ndaj injorancës

Ndërsa preferoni të mbani mendje të hapur dhe ju pëlqen të mësoni gjëra të reja, të tjerët nuk janë gjithmonë të etur për të bërë të njëjtën gjë. Për shkak të kësaj, ju përpiqeni të shmangni ata njerëz të cilët injorojnë bisedat tuaja.

4.Nuk mund t’i duroni njerëzit që ankohen

Ju nuk bëni justifikime dhe për këtë nuk i pranoni as ato, dhe prisni që të tjerët të bëjnë të njëjtën gjë. Ju do të preferoni që njerëzit të tërhiqen së bashku dhe të merren me problemet e tyre, sesa të humbin kohën duke u ndier keq për veten e tyre.

5.E mbani fjalën tuaj

Me ndershmëri, vjen aftësia për të mbajtur fjalën tuaj. Kur bëni premtime, i mbani ato. Sidoqoftë, jo të gjithë mund ta bëjnë këtë. Pra, kur të gjithë shohin se fjala juaj është lidhja juaj, e krahason veten me ju dhe sheh kontrastin, ata mund të ndjehen të poshtëruar dhe të pafuqishëm.

6.Je mendje-hapur

Të provosh dhe të mësosh gjëra të reja nuk të bën të pakëndshme, për dallim nga njerëz të caktuar. Ju jeni të hapur për të dëgjuar të dy palët e tregimit, dhe vendimet dhe mendimet tuaja i marrin parasysh ato. Ju frymëzoheni nga e panjohura, gjë që mund të bëjë që ju të filloni të bëni gjëra ndryshe nga të tjerët.

7.Ju jeni me dëshirë dhe mendim të fortë

Nëse jeni të vendosur të bëni diçka, do ta bëni pa marrë parasysh çfarë, edhe nëse do të thotë të mos pajtoheni me atë që njerëzit e tjerë presin nga ju.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit