Festivali i “Bolit” të kokainës/ Mos qoftë e vërtetë, që duhen kthyer “të tana” 500 mijë eurot e dhana

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 31.12.2019, 07:53

Akuza që bëhet, mund të jetë “shpifje”; mbasi në RTSH, korrupsioni luftohet egërsisht/ Çdo fund-viti, Elvana Gjata bëhet personazh komentesh të sikletshme për vete dhe të dashurin.

Edhe këtë fund-viti, personazh i komenteve masive të shqiptarëve, ka qenë këngëtarja, Elvana Gjata, si pjesëmarrëse në “Festivalin e 58-të” të këngës në RTSH, ku u shfaq edhe si poete e kompozitore “VIP”, por jo si fituese, shkruan pamfleti.

Se përse nuk ia dorëzuan “kupën” e festivalit, Elvanës së “Bolit” të kokainës; këtë e dinë më mirë, ata që ia drodhën, kur vendosën çmimet në zyrën e drejtor “Çomes” të RTSH; por kjo përdredhje, u paralajmërua nga “fansja” e saj, Alketa Vejsiu, me dy detaje:

 1. Në dy interpetimet e fundit të natës finale, një nga të cilët ishte kënga fituese e Arilena Ara; prezantesja Alketa Vejsiu, me pezmatim të maskuar nën buzëqeshjet e stiluara regjisoriale, tha: – Jemi paragjykaur se fituese do të jetë Elvana; por nuk është çudi, që të shpallet ndonjë nga këto dy këngët e fundit, që do mbyllin këtë natë magjike”.
 2. Pas interpretimeve të këngëve të natës së tretë; Alketa Vejsiu vijoi prej 4 minutash, t’i lutej me buzëqeshje false regjisores Vera Grabocka, të dilte të përshëndeste spektatorët në skenë; por ajo refuzoi dhe dërgoi vetëm një mesazh të thatë në audio: – “Ju përshëndes”.

Janë dy detaje të vogla e spontane në dukje, që tregojnë se pazari për t’i dhënë “kupën” Elvanës së “Bolit”; ishte prishur para se të mblidhej Juria Festivalit; gjë e përforcon si bindje dhe shpërfillja Grabockës; e cila del në skena edhe kur promovon stilimin e vetullave.

“Gojët e liga” nga pjestarë të stafit “konfidencial” të treshes “Çome” si Drejtor i RTSH e drejtor i festivalit; Grabockës si regjisore dhe Vejsiut, si prezantuese; kanë nisur të thonë, se shkak ka qenë një pazar “konfidencial jo korrekt”.

Urojmë, të mos jetë e vërtetë dhe sinqerisht, nuk besojmë të jetë e vërtetë; mbasi me sa dimë; në RTSH ka ndershëmri e qëndrime tepër të ashpra anti-korrupsion; zbatuar qysh nga koha e drejtor Artur Zhejit.

Por ja që thuhet, se 1 orë para mbylljes së natës finale; dikush në juri, kishte zbuluar me mesazh; se vendi i parë për Elvanën, ishte “prenotuar” me 500 mijë euro nga “Boli” i saj.

Sa për sqarim, “Boli” në komunitetin e këngëtarëve tallava në Shqipëri, është “emri artisik” i të dashurit aktual të Elvana Gjatës; ndërsa “Çome”, përkëdhelet drejtori i RTSH. Kaq për sot.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit