‘Qenie për tu mëshiruar’, sociologu: Veliaj, viktimë e pasioneve sadiste të Ramës

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 30.12.2019, 16:37

Sociologu Ergys Mërtiri ka komentuar së fundmi çështjen e Teatrit Kombëtar, që prej muajsh vazhdon dhe mbetet një ndër më pikantet në vend.

Përplasjet e Veliajt me artistët si dhe protestat e shumta të realizuara kundër shembjes së godinës kanë qenë pjesë e aktualitetit në kryeqytet.

Së fundmi, sociologu ka shkruar në lidhje me këtë çështje, ku nuk ndalet nga akuzat për Erion Veliajn dhe shefin e tij, kryeministrin Rama.

Mërtiri thekson se Veliaj është i detyruar te zbatojë urdhrat e Ramës dhe herë pas here i duhet të flasë gjepura për hir të punës.

Më tutje, ai thekson se Veliaj është një viktimë e pasioneve sadiste të Edi Ramës dhe i servilizmit të tij ambicioz.

'Ne fakt, Erion Veliaj eshte thjesht nje hyzmeqar i kryeministrit dhe i detyruar te zbatoje urdherat, detyrohet te flase gjepura, duke u bere qesharak. Ai eshte vetem nje viktime e pasioneve sadiste te Edi Rames dhe i servilizmit te vet ambicioz, aq sa pranon te fuse duart per te rregulluar punet e pista te shefit te vet. Eshte nje qenie per tu meshiruar', shkruan Mërtiri.

Shkrimi i Ergys Mërtirit:

Ne fillim tha se teatri rrezikon te shembet e te zere brenda aktoret. Perdori per kete edhe vleresimin teknik te institutit te ndertimit, i cili e ngriti kete si alarm, per te justifikuar vepren kriminale te shkaterrimit te nje monumenti kulturor, ne kembim te ndertimit te 6 kullave. Sot, thote se teatri eshte nje mullar kashte dhe prandaj nuk e shembi dot termeti!

Ky “mullari” i kashtes eshte vleresuar nga institucioni me i rendesishem europian i trashegimise kulturore “Europa Nostra” si nje nder 14 objektet e trashegimise europiane qe rrezikon te shembet, jo nga termeti, por nga qeveria. Jane 4 nobeliste dhe qindra artiste me fame nderkombetare qe kane dale ne mbrojtje te tij, ndonese mediat, te kapura prej qeverise, nuk i transmetojne lajme te tilla.

Duhet ta kesh fytyren sholle qe te thuash brockulla si keto kaq sebes. Ne fakt, Erion Veliaj eshte thjesht nje hyzmeqar i kryeministrit dhe i detyruar te zbatoje urdherat, detyrohet te flase gjepura, duke u bere qesharak. Ai eshte vetem nje viktime e pasioneve sadiste te Edi Rames dhe i servilizmit te vet ambicioz, aq sa pranon te fuse duart per te rregulluar punet e pista te shefit te vet. Eshte nje qenie per tu meshiruar.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit