“RTSH të gjejë një përgjigje për budallallëkun e radhës”, pse kënga e Elvanës nuk është në Youtube?

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 30.12.2019, 13:04

Arilena Ara u shpall fituesja e Festivalit të Këngës në RTSH për këtë vit, mes polemikash të shumta. Teksa përflitej gjithandej se fituese ishte Elvana Gjata, kjo e fundit, sikurse dhe shumë fansa e mbështetës të saj, u zhgënjye tej mase me “disfatën” që pësoi.

Mirëpo, teksa Elvana thoshte se kënga e saj ishte më e klikuara në YouTube, shumë shpejt të gjitha këngët u fshinë nga kanali zyrtar i festivalit, për t'u hedhur vetëm disa ditë pas përfundimit të tij. Thuajse të gjitha këngët vihen re të jenë sërish në kanal, mes tyre mungon kënga e pretendentes numër një për fituese.

Një qytetar, i cili ka dashur të shkarkojë disa prej tyre në versionin mp3, pyet se pse po bëhet ky diferencim? Pse po përkëdhelet e po i shkohet sërish pas “avazit” “divës” shqiptare që u ofendua se nuk fitoi çmimin e madh për përfaqësimin e vendit tonë në Eurovizion?

Ai shkuan:

Prsh JOQ, si per t'i dhene me shume zjarr spekulimeve, RTSH prej disa ditesh i kishte fshire nga kanali zyrtar ne Youtube te gjitha kenget prezantuese (ato pa videoklip ne skene) dhe kete e di sepse doja te konvertoja ne mp3 disa video playback e jo nga live ne skene. Per cudi nuk ekzistonin me. Nderkohe para dy ditesh ka bere upload thuajse te gjitha kenget qe moren pjese ne festival por mungon nje kenge e rendesishme, ajo e Elvana Gjates. Nese te gjithe e mbajne mend, kenga prezantuese e Elvanes kishte marre miliona vieë ne krahasim me disa mijera te Arilenes, nderkohe tani as nuk e rihodhen fare. Nese i fshine gabimisht, perse nuk e rihodhen edhe kengen e Elvanes? Me siguri s'kishin si te justifikonin ato miliona vieë qe kishte marre Elvana ne publikimin e pare. RTSH duhet te perpiqet te gjeje nje pergjigje gjeniale per kete budallikun e radhes qe sapo bene”.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit