Fotot që kanë lënë gjurmë në vitin 2019 sipas “The Economist”

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 30.12.2019, 12:50

“The Economist” ka përzgjedhur 10 fotot më të bukura përgjatë vitit 2019.

Të gjitha fotot kanë bërë xhiron e mediave botërore dhe janë cilësuar prej redaktorëve të “The Economist” si ndër më spikaturat.

Disa prej tyre i gjeni më poshtë:

1- Një djalë del nga deti ndërsa largon vajin e derdhur në plazhin Itapuama në qytetin brazilian të Cabo de Santo Agostinho, Pernambuco në tetor.

2- Presidenti amerikan Donald Trump takohet me liderin e Koresë së Veriut Kim Jong Un në zonën e demilitarizuar që ndan të dy Koreat, në Panmunjom, Koreja e Jugut, në qershor.

3- Dhjetëra mijëra protestùes ecin nëpër rrethin Qendror gjatë një marshimi për të bërë kërkesë për Konsullatën e SHBA në Shtator në Hong Kong.

4- Një çift lezbikesh i porsamartuar përqafohet gjatë një banketit, një ditë pasi martesa me të njëjtin s*ks u bë zyrtarisht e ligjshme, në Taipei, Tajvan, në maj. (Tyrone Siu/ Reuters)

5- Katedralja e Notre Dame në Paris duke u djegur (Julien Mattia/ Zuma Press)

6- Theresa May pasi njoftoi dorëheqjen e saj si kryeministre e Britanisë (Leal-Olivas/ AFP)

7- Njerëzit vrapojnë pasi grumbulluan ndihmë ushqimore nga një helikopter i Forcës së Mbrojtjes Kombëtare të Afrikës së Jugut pas pasojave të Ciklon Idai në fshatin Nhamatanda, afër Beira në Mozambik (Siphiwe Sibeko/ Reuters) ⠀

8- Një djalë sirian me biçikletën e tij shikon një kolonë të automjeteve të blinduara amerikane duke patrulluar fushat pranë qytetit verilindor të Qahtaniyah në kufirin me Turqinë në tetor. (Delil Souleiman/ AFP)⠀

9- Një ylber shihet ndërsa demonstruesit protestojnè kundër modelit ekonomik shtetëror të Kilit në Santiago në tetor. (Ivan Alvarado/ Reuters)⠀

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit