Po pastronin shtëpinë, çifti hedh në plehra 15 mijë paund

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 30.12.2019, 11:42

Nëse mendoni se po kaloni një ditë të keqe, po ju themi se ka edhe më kqe se ju. Pse? Ja për shembull, një çift hodhi pa dashje në mbeturina plotë 15 mijë paund, të cilat përfunduan në qendrën e riciklimit.

Çifti, emri i së cilit nuk është bërë me dije, ishin duke nxjerrë disa kuti dhe duke pastruar shtëpinë e një të afërmi të tyre, i cili kishte ndërruar jetë sëfundmi.

Megjithatë, stafi i riciklimit, i cili po ndante kabujt elektrikë që ndodheshin në disa kuti, vunë re një kuti brenda së cilës kishte pajisje të ndryshme shtëpiake. Ata zbuluan edhe shumën e madhe të parave.

Me pastërtinë më të madhe të mundshme, stafi lajmëroi policinë për atë që gjeti. Përmes metodave të tyre të sofistikuara, policia gjeti se nga cila benesë kishte dalë ajo kuti dhe shuma e madhe e parave.

The cash was found inside a box left at a recycling depot (stock image). Credit: PA

Kur shkuan në shtëpinë e çiftit, burrë e grua ngelën të habitur dhe pranuan se kanë qenë duke pastruar banesën e një të afërmit të tyre që kishte ndërruar jetë, kohët e fundit.

Ata u paraqitën në polici dhe pas deklaratave të rastit, morën pas “dhuratën” e madhe në prag të Krishtlindjeve. Burrë e grua treguan në polici se i afërmi i tyre, i cili ishe i moshuar, kishte zakonin e fshehjes së parave nëpër shtëpi, në vende të pazakonta.

Ata thonë se kurrë nuk u kishte vajtur në mendje se do të kishte fshehur para edhe në kutitë e mbushura me orendi të vjetra e mbeturina.

***

Burim: LadBible|Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit