Rriten çmimet e ushqimeve për festa, e moshuara: Jemi pensionistë, nuk kemi terezi të Vitit të Ri

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 29.12.2019, 21:17

Në një kohë kur në vendin tonë nuk rriten pagat janë rritur çmimet e produkteve ushqimore. Raportohet se që prej festës së Krishtlindjes ka pasur një rritje të çmimeve të ushqimeve.

Edhe çmimet e frutave dhe perimeve janë rritur. Ato varojnë të jenë rritur nga 5 deri në 20 lekë. Një qytetare ka thënë:

Në të gjitha ka pasur, i kanë rritur të gjitha çmimet, kryesisht te fruta perimet.”

Kurse pensionistët nga ana tjetër e kanë edhe më të vështirë t’i përbëllojnë kostot sepse me aq pak sa marrin, nuk u del për asgjë. Një pensioniste ka thënë:

Jemi pensionistë, nuk kemi terezi të Vitit të Ri.”

Por çmimet i konsiderojnë të larta edhe ata shqiptarë që janë kthyer nga jashtë. Ata kanë treguar se në krahasim me vendet ku jetojnë çmimet në Shqipëri janë të larta, kurse standarti i jetësës është shumë i ulët.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit