Tërmeti u shkatërroi shtëpinë/ Drama e familjes Lika; të sëmurë, pa përkrahje dhe të braktisur nga të gjithë

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 29.12.2019, 14:55

Sikur të mos u mjaftonte varfëria dhe sëmundjet, familja Lika në fshatin Lavdar të Korçës ka mbetur pa shtëpi prej 6 muajsh.

Banesa e çiftit të të moshuarve, që s'kanë krah pune dhe përkrahje, u dëmtua që në tërmetin e 1 qershorit.

Ndonëse qeveria premtoi se çdo banesë e dëmtuar nga tërmeti në Korçë do të riparohej, askush nuk vuri dorë në shtëpinë e familjes Lika.

Ishte tërmeti i 26 nëntorit ai që i dha goditjen finale shtëpisë së tyre, e cila u bë e pabanueshme.

Kryeplaku i fshatit e strehoi çiftin e të moshuarve dhe djalin e tyre të sëmurë në një banesë tjetër në fshat, pronarët e të cilës jetojnë jashtë shtetit.

Por kjo familje, e cila jeton vetëm me të ardhurat e pensionit dhe pa asnjë përkrahje për sëmundjet dhe pamundësitë e tyre për të lëvizur dhe madje për të parë, e ka mjaft të vështirë të jetojë edhe aty.

Aq e rëndë është situata në këtë familje, saqë ata mezi arrijnë të përshkruajnë gjendjen e tyre.

Kryefamiljari Pëllumb Lika, i cili gjendet në shtrat shprehet për "A2":

Unë nuk shoh. Më kanë thënë se kanë rënë muret e shtëpisë, nuk mund të banohet fare. Unë jam i verbër, nuk eci dot. Nuk më kanë dhënë as shoqërues asgjë, as nuk dimë si të flasim me ato të Bashkisë."

Edhe pse jeta i përballi padrejtësisht me këto vuajtje, familjarët detyrohen të durojnë edhe sorollatjet që i bëjnë nëpër zyra për të siguruar najë përkrahje.

Xhenani, bashkëshortja e Pëllumbit tregon se ka 8 muaj që i ka bërë dokumentet për KEMP, por deri më tani s'kanë marrë asnjë përgjigje.

Ajo thotë:

Ka 8 muaj që kemi bërë dokumentet, asgjë për KEMP-in."

Kryeplaku i fshatit e pranon që familja Lika ështëlënë në harresë, ndërsa thekson se atyre nuk u sollën as batanije dhe kuverta kur ra tërmeti.

Ai tha:

Kam tentuar të flas me kryetarin por ndoshta ai i harron këto gjera, se për vete është mirë. Nuk erdhën as kuvertat dhe batanijet, ku ra tërmeti."

E braktisur nga të gjithë, zonja Xhenan pranon fatin e saj të trishtë.

E moshuara shtoi:

Si të ndihem unë, si mos më keq. Pa shtëpi, pas gjithë asaj pune. Ç’të bëjmë, na zuri, do ta heqim."

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit