I biri është i fiksuar pas Lamborghinit, babai i ndërton vetë një super-makinë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 29.12.2019, 12:50

Ajo që nisi si një lojë e thjeshtë mes një babai dhe të birit, u shndërrua në një surprizë të jashtëzakonshme Krishtlindjesh nga prodhuesi italian i supermakinës Lamborghini. Sterling Backus, 54 vjeç, dhe djali i tij 12-vjeçar Xander po luanin videolojën e simulimit të garave të shpejtësisë, “Forza Horizon 3” kur Xander e pyeti të atin nëse mund të ndërtonin makinën e tyre të preferuar: një Lamborghini Aventador.

Backus, i cili është fizikant në Thorlabs, i tha CNN se ai “ka qenë gjithmonë tip i Lamborghinit” , ndaj nuk ngurroi t`i përgjigjej djalit pozitivisht. Projektin e tyre ambicjoz e nisën shkurtin e vitit 2018. Por mbetën të dy mjaft të befasuar kur morën një telefonatë nga Katia Bassi, shefe marketingu e Automobili Lamborghini.

Backus tha:

Po më dridheshin këmbët sikur të më kishte mattë vetë Papa në telefon e të më thoshte se do të vinte për darkë”.

Familja Erie e kishte printuar makinën në 3D.

Por ndërsa makina e ëndrrave të tyre po vinte në jetë në këtë formë, një tjetër surprizë e madhe i priste: Lambourghini i bëri pjesë të reklamës së tij të festave, dhe i huazoi një prototip për dy javë. Xander Backus tha se nuk e kishte idenë që replika e tij e printuar në 3D do të zëvendësohej nga makina e vërtetë. Një dhuratë fantastike festash kjo për një 12 vjeçar!

***

Burim: CNN|Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit