Dikur shiste cigare, sot po mahnit Premier Leaguen me paraqitjet e tij

Shkruar nga: K Demiraj | Publikuar më: 29.12.2019, 10:10

Eric Baily është shembulli perfekt se si me punë mund të arrish gjithçka në jetë. Ai tashmë është pjesë e një klubi të madh si Manchester United, madje sa vjen edhe po bëhet më i rëndësishëm për këtë klub.

Megjithatë, rruga për të shkuar deri këtu nuk ka qenë aspak e lehtë për të. I rritur në Bregun e Fildishtë, Bailyt i është dashur që dikur të shiste cigare në rrugët e vendlindjes së tij, ndërsa më pas vendosi të provonte fatin e tij në futboll.

Lojtari afrikan la shkollën dhe dha provat e para në Burkinia Faso, të cilat më pas do i sillnin edhe kalimin në një skuadër europiane si Espanyol.

Ai tregon:

Kur mora pagesën time të parë, bëra një transferim bankar për familjen time. Që atëherë çdo gjë ka kaluar shumë shpejt. U bashkova me Espanyol në 2011 dhe 3 vite më pas bëra edhe debutimin në ekipin e parë. Në afërsisht 5 vite kalova nga shitja e cigareve në rrugët e Abidjanit në të luajturit për klubin më të madh në botë. Realiteti im ka ndryshuar tërësisht. Tani njerëzit më shohin si një yll, një celebritet. Jam i famshëm në vendin time”.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit