Këto janë fjalët që s’duhen përdorur në një intervistë pune

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 28.12.2019, 21:13

Të gjithë jemi të stresuar para një interviste për punë. Këshillohet që në një intervistë pune, nuk duhen përdorur disa fjalë.

Gjatë një interviste për punë nuk duhet përdorur fjala “ummm”. Nëse e bëni do të dukeni një si njeri që jeni shkolluar pak.

Kurse përdorimi i fjalës “në një mënyrë” në një intervistë pune ju bën të dukeni si një adoleshent. Fjalë tjetër që nuk duhet përdorur është “perfeksionist”.

Në një intervsite pune nuk duhet të thoni se ju jeni “perfeksionist”. Kjo sepse intervistuesi nuk është budalla dhe lehtë mund t’i njohë aftësitë dhe fuqitë tuaja.

Një fjalë tjetër që nuk duhet përdorur është edhe ‘e mahnitshme’ do të dukeni si një servil në sytë e atij që po ju interviston.

Nuk duhet të thoni as ‘’Nuk kam pasur mundësinë ta mësojë ende’’. Nëse nuk dini ta përdorni një program ose nuk dini ta bëni një gjë, pranojeni sepse do të jetë me e sinqertë nga ana juaj se sa të gjeni justifikime.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit