Grabitja spektakolare në Rinas, lirohet nga burgu një prej të arrestuarve

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 28.12.2019, 20:59

Zhvillime të reja kanë ndodhur në çështjen e grabitjes spektakolare në Aeroportin e Rinasit, ku u grabitën mbi 6 milionë euro.

Së fundmi, ditën e sotme, Gjykata kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit ka vendosur lirimin nga burgu për shtetasin Hasan Kanaci, i cili ishte një ndër të akuzuarit e grabitjes, ku mbeti i vrarë edhe kreu i bandës Admir Murataj.

Mësohet se ndryshimi i masës së sigurisë për Kanacin, nga arrest me burg në detyrim paraqitje, është bërë për shkak të mungesës së provave.

Vendimi u mor mesditën e sotme, në orën 12, por 48-vjeçari, i cili ishte punonjës në aeroport, nuk është liruar ende, pasi administrata e paraburgimit 313 është pushim gjatë fundjavës.

Hasan Kanaci, i cili u arrestua më 15 qershor, dyshohej nga Prokuroria si një nga personat që informoi për grabitjen e Rinasit, e cila ndodhi më 9 prill të këtij viti.

Lidhur me këtë ngjarje, gjashtë persona të tjerë, të dyshuar se kanë lidhje me ngjarjen, vijojnë të mbeten në ambientet e paraburgimit.

Ndërkohë vijojnë të jenë në kërkim nga policia shtetasit Klement dhe Eldi Çala.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit