Kush është “Codino”, shqiptari që fundosi mafien e Viterbos në Itali?

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 28.12.2019, 07:36

Policia italiane arrestoi në vitin 2018, shqiptarë e kalabrezë, të dyshuar të implikuar në veprimtari kriminale. Ata konsiderohen si pjesë të mafies së Viterbos dhe persona me mjaft rrezikshmëri shoqërore.

Pikërisht më 2018, karabinierët arrestuan gjithsej 13 persona, të cilët kishin terrorizuar banorët e Viterbos me akte, dhune, shantazhe e kërcënime të ndryshme.

Mes të arrestuarve është edhe Sokol Dervishi, i quajtur “Codino”. Dervishi më në fund ka vendosur të flasë për veprimtarinë mafioze të grupit ku merrte pjesë. Pas shefave të krimit, Rebeshi dhe Giuseppe Trovato, ai është një nga eksponentët më përfaqësues të shoqatës kriminale të mposhtur falë hetimeve të koordinuara nga Prokuroria e Qarkut Anti-Mafia.

“Codino”, pas një hezitimi fillestar, nisi të flasë me hetuesit, duke dhënë detaje për mënyrën si funksiononte klani mafioz, ku dhe ai ishte pjesë. Klani kriminal akuzohet për një strategji të vërtetë terrori të bazuar në përdorim të armëve të zjarrit, zhvatje dhe shantazhe ndaj sipërmarrësve të njohur vendas e politikanëve.

Pendimi dhe dhënia e dëshmive nga ana e Dervishit, ka bërë që të mund të zbulohen akoma më shumë për mënyrën si funksiononte organizata mafioze. Dëshmia e Dervishit mund të japë rezultate në gjyqin ndaj grupit që mbahet paraprakisht më 14 janar.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit