Ekonomisti apel shqiptarëve: Ushqehuni mirë për Vit të Ri që të kthjelloni mendimet për të ardhmen

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 28.12.2019, 07:21

Ekonomisti Mateo Spaho ka këshilluar shqiptarët këto ditë festash nga një emison në oraneës.

Ai u shpreh se kur është fjala tek ekonomia familjare qytetarët shqiptarët duhet të dalin mbi militantizmin partiak dhe të shikojnë xhepin e tyre.

Spaho u bëri apel qytetarëve që nëse kanë mundur të blejnë gjësendi për festën e ndërrimit të viteve të ushqehen mire.

Kështu ata do mund të të kthjellojnë mendimet e tyre për të ardhmen.

Spaho deklaroi:

Unë shpresoj që qytetarët e Shqipërisë që kanë pasur pak mundësi për të blerë bakllava muajt e fundit dhe që kanë pasur pak mundësi të blejnë mish e fruta e kështu me radhë, sepse nuk janë të shumtë shqiptarët që tashmë kanë luks këtë gjë, natën e Viti të Ri të blejnë shumë, të hanë, të ushqehen mirë dhe të kenë energji të reja jo vetëm për barkun por edhe mendjen e tyre sepse duhet të arsyetojnë mirë, kthjellët, pa anshmëri politike për të ardhmen e këtij vendi.”

Këshillat e Spaos janë aktuale, dhe mirë është që të rrahin veshët e shqiptarëve.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit