Pagat s’rriten, rriten çmimet/ Qytetari: Kanë bërë 9 mijë lekë kilja pulën, lëre mos e pyet më

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 28.12.2019, 01:28

Në një kohë që në Shqipëri nuk rriten pagat, rriten çmimet për produktet ushqimore. Teksa jemi në prag të ndërrimit të viteve çmimet janë rritur edhe më shumë.

Mësohet se nga 20 deri në 50 lekë janë rritur çmimet për produktet ushqimore, kryesisht tek frutat dhe perimet.

Qytetarët shprehen se kjo rritje është e papërballueshme, për ta dhe se nuk e dinë se si do t’ia dalin. Njëri prej tyre ka thënë:

Këtu tek Pazari i Ri janë pak të shtrenjta. Po më shumë rritje janë produktet e mishit, gjelin e detit e kanë rritur, ka qenë 8 mijë lekë kg e gjelit, këto kanë bërë 9 mijë lekë kilja pulën. Çmimet lëre mos e pyet më.’’

Ndërsa një tjetër qytetar ka thënë se çmimet janë të papërballueshme, pasi shumica e njerëzve më shumë nuk janë në punë se sa janë.

Nga ana tjetër edhe tregtarët thonë se ky vit nuk ka qenë i mirë, për ta, pasi ka patur një rënie të konsumit dhe për pasojë edhe më pak blerje.

Foto ilustruese

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit