6 vrasje brutale vetëm 5 ditë para Krishtlindjes, rritet bilanci i viktimave në Britani

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 27.12.2019, 15:54

Një burrë, 29 vjeç, u qëllua për vdekje në Royal Docks të Londrës mbrëmjen e djeshme, ndërkohë që numri i viktima në kryeqytet ka shkuar në 144 për vitin 2019.

Viktima u gjet me plagë të shkaktuara nga thika, në rrugën Hanameel në Newham, në lindje të Londrës, rreth orës 2 të mëngjesit, pas raportimeve të personave që qëndrojnë në këtë zonë. Ai u shpall i vdekur 45 minuta më vonë, duke e çuar numrin e vrasjeve në Londër në nivelin më të lartë që nga viti 2008. Një burrë u arrestua në lidhje me këtë ngjarje dhe mbetet në paraburgim, pasi detektivët e Scotland Yard filluan një hetim për vrasje.

Dhuna ka qenë pjesë e gjashtë vrasjeve brutale që kanë tronditur Mbretërinë e Bashkuar, vetëm pesë ditë para Krishtlindjes.

Katër persona u plagosën me thikë në Londër vetëm brenda 12 orëve ditën e enjte, duke përfshirë edhe një djalë 16-vjeçar.

Dje, policia po hetonte për tre vrasës pasi hynë me dhunë në një shtëpi në Hounslow, në perëndim të Londrës, pak para orës 11:30 të së enjtes dhe goditi për vdekje me thikë një të ri në mes të ditës. Viktima 35 vjeç, Ebrima Cham, i njohur si Br Brim për miqtë dhe familjen, u gjet i vdekur në shtëpi në zonën Hounslow. Policia Metropolitane dhe Shërbimi i Ambulancës në Londër u thirrën në rrugën Grove menjëherë pas orës 11.30, por ai vdiq gjysmë ore më vonë.

Një 44-vjeçar u arrestua me dyshimin për vrasje, por nuk mendohet të jetë një nga tre të dyshuarit që hynë me dhunë në shtëpi.

Më vonë atë mbrëmje, një djalë në të 20-at u godit për vdekje me thikë në Bromley Road, Walthamstow, dhe një tjetër u plagos. Oficerët u thirrën rreth orës 07:16 të mëngjesit, dhe një 29-vjeçar u arrestua me dyshimin për vrasje. Pak më shumë se një orë më vonë, një burrë në të 30-at vdiq pasi u sulmua pranë Parkut Scratchwood në Barnet. Ai u gjet në një makinë dhe rezultoi i vdekur në vendin e ngjarjes.

Një tjetër person, sërish në të 20-at, pësoi plagë me thikë dhe u dërgua në spital.

Të martën, një burrë vdiq dy ditë më pas, pasi u plagos me thikë në një grabitje të automjetit në Croydon. Albert Amofa, 33 vjeç, u qëllua me thikë në këmbë jashtë shtëpisë së tij në rrugën 'Drake' të dielën në mbrëmje. Të shtunën e kaluar natën, një burrë në të 40-at vdiq pasi u qëllua me thikë në një banesë në Marlborough Road, Dagenham.

Më tej,një grua në të 50-at u gjet e plagosur dhe jashtë rrezikut për jetën dhe një burrë 59 vjeç u arrestua me dyshimin për vrasje.

Gjithashtu, më 14 dhjetor, 28-vjeçari Dmytro Balaban u plagos me thikë dhe vdiq më pas në Brent.

Volodymyr Holovatskyi, 23 vjeç, u arrestua dhe u akuzua për vrasjen vetëm një ditë më pas.

Burimi:dailymail.co.uk |Përktheu dhe përshtati: joq-albania.com

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit