Ky është vendi që ka kuzhinën më të pashëndetshme në botë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 27.12.2019, 15:09

Kur flasim për vendet që kanë ushqimin më të pashëndetshëm në botë, shumë mendojnë së pari për Amerikën (prej fast food-eve), por kuzhina e pashëndetshme në botë ndodhet në anën tjetër të hartës, që është Uzbekistani.

Një në pesë vdekje në botë shkaktohen nga kequshqyerja, sipas një studimi global të botuar nga The Lancet, një botim kryesor mjekësor. Shumë kripë, drithëra, fruta dhe perime shumë pak mund të shkaktojnë shumë sëmundje, si dhe sëmundje kronike.

Uzbekistani është në listën e 195 vendeve me zakonet më të këqija të ngrënies dhe ky informacion i ka mërzitur banorët që krenohen me kuzhinën e tyre, specialitetet kombëtare, si dhe aftësitë e kuzhinierëve të tyre më të mirë. Gastroenterologia uzbekase Lola Abdurakhimova pretendon se ushqimi nuk është një vrasës i heshtur, por më tepër një zakon i dëmshëm.

Sipas mendimit të saj, njerëzit nuk dinë t’i thonë “jo” ushqimeve kalorike, duke veçuar te to edhe qebapët. Më e popullarizuara dhe e njohura nga të gjitha pjatat kombëtare të Uzbekistanit është një specialitet i orizit, mishit, perimeve dhe shumë vaj.

Thuhet se është ngrënë që nga Amir Timur, pushtuesi uzbek që themeloi Perandorinë Timurid në 1300. Duke pasur parasysh që është ushqyese dhe e lehtë për t’u përgatitur, kjo lloj pjate la siguroi forcë të mjaftueshme për ushtarët për të luftuar. Edhe sot ajo hahet shpesh, në disa familje dhe disa herë në javë, dhe për raste të veçanta.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit