Përballja në gjykatë mes gazetarit dhe pronarit të 1TV

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 27.12.2019, 14:49

Në seancën e sotme për “Zhvatjen” u përballën gazetari Hristijan Banevski dhe ish pronari i tij në televizionit 1TV, Bojan Jovanovski-Boki13, i akuzuar në rastin “Zhvatja”. Gazetari Banevski tregoi para gjykatës për veprimet e pronarit të tij. Momenti më shokues sipas Banevskit ka qenë kur, pas lëshimit të të akuzuarëve të rastit “Perandoria” në burg shtëpiak, Boki i ka urdhëruar që mos të shkrujanë më asnjë tekst për këtë rast. Kurse në anën tjetër akuzuari Jovanovski gjithë kohës thirrej në atë që në tv- në në krye të së cilit ka qenë ai të gjithë gazetarët nuk kanë pasur kufizim të lirisë së shprehjes. Më tej Banevski tregoi se e kur e ka pyetur drejtëpërdrejtë Bokij 13, se a dëshiron ta zhvatësh pronarin e një industrisë të mishit nga Velesi, Jovanovski i është përgjigjur se “Duhet të mbahet disi, ky televizion”.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit