Meta e thotë hapur: Rama kërkon të vendosë sundimin e tij arbitrar në Shqipëri

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 27.12.2019, 08:08

Presidenti i vendit, Ilir Meta tha se zhbërja e çdo institucioni në vend është skenar i kryeministrit Edi Rama për të sunduar në mënyrën më arbitrare.

Meta u shpreh se Rama kërkon të sundojë përmes shteti të propagandës duke arritur të komprementojë shumë diplomatë në Shqipëri, Bruksel dhe SHBA.

I ftuar në emisionin “360 gradë”, ai tha se e ky është një problem që mund ta zgjidhë populli nëse nuk duan në të ardhmen një Shqipëri pa shqiptarë.

Meta u shpreh:

Për mua është e qartë, zhbërja e çdo institucioni në vend është skenar i tij në mënyrë që të sundojë në mënyrën më arbitrare, të sundojë përmes asaj që unë e quaj shteti propagandës, duke asgjësuar shtetin e së drejtës. Për këtë, për fat të keq, ai ka arritur të komprementojë mjaft diplomatë. Duhet ti them gjërat ashtu siç janë, edhe këtu edhe në Bruksel, por edhe në Washington. Po ti themi gjërat ashtu siç janë, të cilët përfitojnë edhe nga mungesa e vëmendjes në nivele të larta jo vetëm për Shqipërinë por edhe për çështje më të mëdha. Ne i dimë debatet që janë dhe kuptohet ky është një problem që duhet ta zgjidhin qytetarët e Shqipërisë në mënyrën më demokratike por edhe duke marrë të gjitha përgjegjësitë që u takon në qoftë se nuk duan që në të ardhmen të kemi një Shqipëri pa shqiptarë.”

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit