Ministri i Punëve të Jashtme, Dimitrov emëron hoxhë për ambasador

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 26.12.2019, 21:41

Ministri i Punëve të Jashtme (MPJ), Nikolla Dimitrov emëron ambasadorë jashtë rregullave të Ministrisë së Punëve të Jashtme (MPJ), në kohë të gabuar, nëpërmjet politizimit të zgjidhjeve kadrovike. Sindikata e diplomatëve ashpër ka kritikuar drejtuesit e MPJ për procedurën e zgjedhjes dhe emërimin e ambasadorëve në Përfaqësitë Konsularo Diplomatike (PKD), shkruan e përditshmja Koha, në RMV.

“Vetëm se një javë para formimit të Qeverisë teknike, është bërë zgjedhja e 19 ambasadorëve dhe 2 administratorëve. Edhe përkundër dyshimeve se emërimet në periudhë zgjedhore janë të ndikuara politikisht, Sindikata është e mendimit se procedura e tillë e emërimit është skajshmërisht joparimore. Duke pasur parasysh se vetëm para një viti, në një situatë të tillë, por në një konstulacion tjetër politik, ishte ndërprerë proceduara e emërimit të dhjetëra kandidatëve të zgjedhur për ambasadorë”, thonë nga Sindikata e diplomatëve.

Nga Sindikata kanë deklaruar se në mesin e listës së kandidatëve për ambasadorë ka edhe një hoxhë nga Dibra. Bëhet fjalë, për Xhemail Çupi nga Dibra, i propozuar si kandidatë për ambasador në Kinë.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit