A ka birra skadencë?

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 26.12.2019, 15:32

Si çdo ushqim tjetër dhe pijet, edhe birra ka skadencë dhe kjo e fundit shënohet në shishen që përmban lëngun brenda. Në fakt, bëhet fjalë më shumë për një detyrim ligjor për të mbrojtur konsumatorët.

Por, edhe për birrën, sikurse për shumë pije të tjera alkoolike, përgjigja e pyetjes a ka skadencë apo jo, nuk është thjesht një “po” ose “jo”.

Çfarë nënkupton data e skadencës e shënuar në shishet e birrës?

Birra nuk ka një skadencë të vërtetë në vetvete. Që do të thotë se nëse konservohet siç duhet, edhe pas shumë vitesh mund të pihet pa problem. I njëjti diskutim vlen edhe për verën apo pije të tjera alkoolike. Data që gjejmë shpesh në shishet e birrës, tregon kohën brenda së cilës produkti preferohet të konsumohet, në mënyrë që të mos humbasë karakteristikat e shijes.

birra scadenza

Në rastin e birrës, skadenca lidhet më shumë me humbjen e shijes dhe të karakteristikave të saj, të cilat ndryshojnë me kalimin e kohës. Nëse konsumoni një birrë jashtë afatit që shkruhet skadenca e saj, nuk rrezikoni të helmoheni, por do të konsumoni një produkt i cili nuk ka të njëjtën shije me atë që jeni mësuar zakonisht.

Jetëgjatësia e birrës varet nga përbërës të ndryshëm që ndodhen në brendësi të saj, por në përgjithësi ajo shkon deri në një vit nga momenti i futjes në shishe apo në kanoçe.

scadenza birra

***

Burim: InNaturale |Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit