Maqedonia e Veriut qëndron keq në Indeksin për të drejtat e njeriut në vitin 2019

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 26.12.2019, 12:00

Republika e Maqedonisë së Veriut është radhitur në vendin e 56-të sipas Indeksit të lirive të njeriut për vitin 2019 në Institutin amerikan Kato, me vlerësim prej 7,34 pikë të indeksit.

Në krahasim me vitin e kaluar, vendi është radhitur në vendin e njëjtë të 526-të, por shënon rritje të indeksit për 0,07 pikë (nga 7,27 të vitit të kaluar në 7,34 të vitit të sivjetëm).

Pikët e indeksit janë përcaktuar sipas 76 indikatorëve të lidhur me liritë personale dhe ekonomike në shumë fusha, mes të cilave edhe qeverisja e së drejtës dhe siguria, pastaj liria e lëvizjes, besimit, shoqërimit dhe organizimit qytetar, shprehjes dhe informimit, si dhe respektimi i pronësisë, qasja te mjetet financiare, liritë tregtare dhe rregullimi i marrëdhënieve të punës dhe afariste.

Në listë janë radhitur gjithsej 162 vende nga e tërë bota janë vlerësuar nga zero deri në 10 pikë të indeksit.

Në majë të listës janë Zelanda e Re me 8,88 pikë të indeksit, para Zvicrës (8,82), Hong Kongu (8,81), Kanadaja (8,65), Australia (8,62), Danimarka dhe Luksemburgu (nga 8,56) Finlanda dhe Gjermania (nga 8,53) dhe Irlanda (8,52).

Në vetë thellësinë prej vendit 151 deri në vendin 162 janë Angola (5,40), RSH Kongo (5,36), Etiopia (5,25), Irani (5,10), Algjiri (4,99), Libia (4,64), Egjipti (4,50), Iraku (4,34), Sudani (4,32), Jemeni (4,30), Venezuela (3,80) dhe Siria (3,79).

Midis vendeve nga rajoni, më së miri është radhitur Sllovenia në vendin e 35-të me 7,97 pikë të indeksit, Kroacia në vendin 37. (7,86), Shqipëria në vendin e 38-të (7,84), Bullgaria në vendin e 39. (7,79), Mali i Zi në vendin e 53-të (7.43), Bosnja e Hercegovina në vendin e 55-të (7,37), Greqia në vendin e 57. (7,33) Serbia në vendin e 58 (7,30) dhe Turqia është në vendin e 122. (6,21).

Shikuar sipas rajoneve, indekse më të larta të lirive të njeriut ka në Amerikën Veriore, Evropën Perëndimore dhe Azinë Lindore, ndërsa më të ulëta në Lindjen e Afërt, Afrika Veriore, Afrika Nënsahariane dhe Azia Jugore. .

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit