Fëmija 4 vjeçar përdor gjuhën e shenjave për t’ju treguar një film prindërve të shurdhët

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 26.12.2019, 11:15

Gabriel Toseland është vetëm 4 vjeç, por që në këtë moshë ai ka mësuar gjuhën e shenjave dhe është i aftë të interpretojë shfaqje televizive dhe filma të ndryshëm, për prindërit e tij, të cilët janë të shurdhët.

Siç shkruajnë mediat e huaja, djali nisi të mësonte gjuhën e shenjave që kur ishte 4 muajsh. Tani që është më i madh, është në gjendje të interpretojë thuajse çdo gjë për orindërit e tij, nënën Abigail Britton dhe babanë, Conor, të cilët janë tërësisht të shurdhër të dy.

Ndërsa familja u ul pranë pemës së Krishtlindjes në shtëpinë e tyre në Cheshire, Abigail kapi momentin e mahnitshëm ku Gabriel interpreton një film. Ajo e filmoi me telefon dhe më pas e hodhi në internet, ndërsa ndjekësit duket se ranë tërësisht në dashuri me këtë vogëlush.

Abigail, nëna 26 vjeçare e djalit, tha:

Ai nisi të mësojë fillimisht shenjat, kur ishte shumë i vogël. Mësoi të thoshte qumësht, dush dhe gjumë. Nisi të mësonte gjithmonë e më shumë shenja me kalimin e kohës dhe gjithçka ndodhte në mënyrë të natyrshme. Ne menduam se mësimi i gjuhës së shenjave ishte e domosdoshme, në mënyrë që të komunikonim lirshëm dhe pa pengesa me djalin tonë. Ai ditë përdorë edhe gjuhën normale, edhe atë të shenjave, shumë mirë. Ai është një fëmijë i rritur nga prindër të shurdhët dhe dygjuhësia që ka është thjesht fantastike.”

***

Burim: Unilad |Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit