Kujdes nga përdorimi i tepërt i tangave, po rrezikoni shëndetin tuaj

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 26.12.2019, 10:57

Tangat mund të kenë efekte anësore në shëndetin tuaj.

Mund të prekeni nga shumë infeksione – Në një intervistë për HuffPost, doktor Jill M. Rabin, ka shprehur se nëse jeni një person që vuan nga infeksione të traktit urinar ose infeksione vaginale, veshja e tangave do i shumojë më shumë ato.

Fërkim – Dantella dhe materialet e tangave mund të shkaktojnë fërkime në trup dhe mund t’ju krijohen plagë.

Mund ta ekspozoni veten ndaj baktereve të shumta – Edhe pse disa mjekë nuk mendojnë se ekziston një rrezik i lartë i infeksionit nga përdorimi i tangave, Hutcherson thotë se duke i përdorur ekspozoni vaginën dhe vulvën tuaj ndaj baktereve dhe i bën thirrje gjithë femrave të jenë të vetëdijshme.

Mund të shkaktojnë prerje apo gërvishtje – Në varësi të pëlhurës prej të cilave është bërë rripi, mund të keni edhe disa prerje të vogla ose gërvishtje. Është më mirë t’i lani para se t’i vishni edhe për arsye higjenike.

Materiali i tangave mund t'i përkeqësojë gjërat – Hutcherson rekomandon të brendshme plotësisht prej pambuku dhe kjo vlen edhe për rripat. Ai thotë se disa mbathje janë bërë nga inde që nuk ajrosin mirë, gjë që nuk është e mirë për shëndetin e asaj pjese të trupit.

Të jemi të informuar për të mirat dhe të këqijat është gjithmonë një ide e mirë edhe kur bëhet fjalë për zgjedhjet e të brendshmeve.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit