Minishengeni Ballkanik/ ‘Rama po fërkon duart që në Kosovë ka një krizë’

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 25.12.2019, 21:57

Vijojnë sërish reagimet në lidhje me Minishengenin Ballkanik, ku kësaj here Kreshnik Çollaku i ftuar në “Byro Politike” ka thënë se Rama i referohet një qeverie të re në Kosovë që do të ulet në tryezën e këtij projekti.

Më tutje, ai thekson se qëllimi i kryeministri nuk është naiv, si dhe ai është duke fërkuar duart që në Kosovë ka një krizë.

Në fund, demokrati thotë se Rama ka marrë shuplaka nga LDK dhe nga kryeministri aktual lidhur me idenë e Minishengenit.

"Edhe Hashim Thaci njeri shumë afër Ramës nuk e mbështet. Një dështim i qeverisë VV-LDK duket se e entuziazmon. Një qeveri e re e Kosovës i ulet Ramës në tryezë", thotë ai.

Çollaku tha se:

Është një status naiv. Sipas Ramës e drejta për të folurit për Kosovën përcaktohet nga Serbia, e drejta për të qenë konstruktive apo jo në Ballkan përcaktohet nga Serbia. Në formë naive Rama i ka vënë një formë konstruktiviteti me Serbinë. Pse e ka sjellë këtë disa minuta pas lajmit në Kosovë se ka vështirësi për arritjen e marrëveshjes. Rama i referohet një qeverie tjetër kosovare. Rama ka dhënë shenjën, dhe i referohet qeverisë tjetër të Kosovës që do të ulet në tryezë me mini-Shengen. Kjo ka element naivë, por qëllimi nuk është naiv. Rama është duke fërkuar duart që në Kosovë ka një krizë. Edhe nga LDK dhe nga kryeministri aktual ka marrë shuplaka të forta lidhur me idenë e mini-shengenit. Edhe Hashim Thaci njeri shumë afër Ramës nuk e mbështet. Një dështim i qeverisë VV-LDK duket se e entuziazmon. Një qeveri e re e Kosovës i ulet Ramës në tryezë”, u shpreh Çollaku.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit