Gruaja që ka shkuar me mbi 100 meshkuj: Tradhtia është në gene

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 25.12.2019, 10:13

Nuk është asnjëherë mirë të marrësh vesh se të kanë tradhtuar. Imagjinoni pastaj kur mëson se partneri apo partnerja ju ka tradhtuar pa pasur asnjë arsye të vlefshme apo konkrete. Megjithatë, a mendoni se disa njerëz e kanë të shkruar në gene tradhtinë?

Sipas një studimi nga faqje të ndryshme interneti që bazohen në takimet e çifteve që tradhtojnë njëri-tjetrin, personat janë më të prirur të jenë tradhtarë në një lidhje, nëse edhe njëri prej prindërve të tyre ka qenë i tillë me partnerin apo partneren përkatëse. E thënë ndryshe, nëse babai juaj ka tradhtuar mamanë tuaj gjatë martesës së tyre (dhe e anasjellta), shancet që edhe ju të jeni një person tradhtar, janë të larta.

Rezultatet tregojnë se historia duket se përsëritet për dy të tretat e grave, nënat e të cilave kanë tradhtuar partnerët. Përafërsisht një e treta e pjesëmarrësve (32%) mendonin se sjellja e nënës së tyre u dha atyre "leje" për të mashtruar, pasi tradhëtia bashkëshortore ka qenë e pranishme edhe në familjen ku janë rritur.

Përqindja e meshkujve që kryente tradhti pasi i ati i tyre e kishte bërë një gjë të tillë më parë, ishte më e lartë. Ajo shkonte deri në 52%. Sipas kërkimeve sugjerohet ekziston mundësia e pasjes së “gjeneve tradhtuese”, të cilat lidhen me pemën familjare të gjithësecilit.

Madje, ka edhe disa persona të cilët mendojnë se bartin të tilla gjene.

47-vjeçarja Gweneth Lee nga Chelsea, ka pasur marrëdhenie me mnbi 100 burra të martuar gjatë dekadës së fundit. Ajo mendon se kjo tendencë e saj ndaj këtyre burrave është gjenetike.

Gruaja thotë:

Tradhtia është genetike, vjen nga familja. Vajzat dhe djemtë që vijnë nga familje me prindër tradhtarë kanë një mundësi më të madhe për të tradhtuar kur të jenë në marrëdhënie. Këtë e kam kuptuar nga marrëdhëniet që kam pasur me burra të matuar”.

Ajo shton se edhe vetë ka shumë mundësi ta ketë tradhtinë në gene.

***

Burim: Unilad |Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit