E thotë vetë ‘Mamica’: Finlanda na kopjon ne për numrin e grave në qeveri

Shkruar nga: A Gjoni | Publikuar më: 24.12.2019, 17:57

Ministrja Elisa Spiropali ka folur për shtatzëninë e saj si dhe çështjet politike në studion e Abc News.

Teksa u vendos së bashku me deputetin Ervin Bushati për të qenë bashkëkryetarë të Partisë Socialiste në Tiranë, ajo ka folur për rolin e grave në qeveri.

Vetë 'Mamica' theksoi se Finlanda e ka kopjuar qeverinë shqiptare sa i përket numrit të grave në qeveri.

Epo mesa duket jo qeveri qenka e përkryer saqë të gjithë duan të na kopjojnë!

Biseda në studio:

Endri Xhafo: Ju jeni edhe në pritje të ëmbël dhe unë ju uroj…

Elisa Spiropali: E ëmbël kjo pritje është gjatë gjithë muajve përveç muajit të fundit, do e përballoj këtë.

Endri Xhafo: Edhe kolegia juaj Olta Xhacka kaloi një periudhë. Nuk dua të ngjajë cinike pyetja…

Elisa Spiropali: Nuk besoj se ka ndonjë kundërshtim apo pozicion të ngarkuar midis të qenurit nënë dhe të një personi aktiv, shumë gra e bëjnë këtë. Shumë gra në botë edhe pse janë nëna punojnë, madje e bëjnë më mirë se burrat. Finlanda na kopjon ne për numrin e grave në qeveri. Ne e kemi bërë më herët na e kanë kopjuar.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit